Ja idag blev det besök av våra barnbarn igen, men idag blev det Oliver som är äldst 9 år och Imre som är yngst 4 år.
Mina kvistar som jag plockade in för några veckor sedan, tänkte jag slänga ut eftersom Sälgkvistarna hade långa gulgröna blommor och jag tänkte att de kanske innehöll mycket pollen. Men då fick jag se några andra kvistar som hade små blommor. Jag vet inte riktigt vad det är. Kan vara Hägg.
Oliver är inte lika road av att gå i skogen som de andra två. Han följde med, men undrade hur långt vi skulle gå. Han ville inte gå så långt.
Snart började vi leka Kurragömma och då tyckte även han att det var roligt. När Oliver gömde sig bakom ett träd fick han se en spindel. Han tycker om att titta på insekter. Vi stog länge och tittade på den och konstaterade att den hade väldigt långa ben.
Det blev en härlig promenad idag med, men lite kortare.
Kramar till er alla från Annemor
Lite smått och gott från Pias värld
#Rehana's 🔥🔥🔥🦋🦋motivational thoughts
Blog do jornalista e professor Solon Saldanha
Videos of feral cats on the streets, and my own four feral felines at home, feline humor, advice, and gifts for your cat.
Litterär nätsajt
ART PHOTO & POETRY © Birgitta Rudenius
@blogfia
Samtliga bilder på bloggen är copyrightskyddade
Ramblings of a retiree in France
Where The Eagles Fly . . . . Art Science Poetry Music & Ideas
journal, travel, photography and beauty
Photos of my world and other stuff I hope you will enjoy too. Photos taken with Canon PowershotSX70HS Photos can be purchased.
Welcome to Life-Changing Motivation
natur,blommor,växter och lite allt möjligt
Until I know this sure uncertainty, I'll entertain the offered fallacy.
Finding Balance Through Food
Bilder från naturreservat på Öland
|Inspirational|Poems|lifestyle | Shorts-story|Photography📸📱|Mental-Health|Books| Travel|Motivation|Psychology |Fitness|Food |Health|History|Astronomy|More others...
Every life is unique ❤️
I speak my heart out.
By Sandra Js Photography - Make the rest of your life the best of your life.
Jag tar inga dåliga bilder, bara konstnärliga!
I m somethin' else....🤟🏻
: around the world :
Live, Love, Travel and Laugh (Proudly Pinoy)
Karin Ravasio nature photography, motivation, products
wild art nature forest birds swamp dark mood black flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki
En blogg om livet med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar, psykisk ohälsa och mer därtill
do it your way.
My life My show, My dog, Enjoy
comida italiana
meus poemas e pensamentos
Just another WordPress.com site
Nothing is impossible (at least that does not violate the laws of physics). When you can..violate the laws of physics!
Weekly Wisdom
Happy Reading!!
South Staffordshire Wildlife
Att vara annorlunda/att inte passa in i samhällets ramar
Vår resa till Österns rike
Skönt att ni kunde vara ute i naturen, jag får hålla mig till vägarna tills snö, och is försvinner på skogsstigarna.
Svante
GillaGillad av 1 person
Ja det var skönt i skogen.
GillaGillad av 1 person
Jag har svårt för spindlar, men dom är ganska fina djur, om man tittar på utseendet. Många fina färger har dom också. Men som sagt, jag gillar dom inte. Har massor i huset, men dom låter bli mig tack och lov… 🙂
GillaGilla
Jag är fascinerad av alla insekter, tycker de är både vackra och spännande former. Spindlar i Sverige är helt ofarliga för människor.
GillaGilla