Novemberkaktusen som blommade i november och även till jul och blommar nu igen. Första blommorna är fullt utslagna.
Jag har inte mått så bra i dag, sov inte i natt heller och jag blir orolig av att jag aldrig får klarhet om min sköldkörtel. Nästa vecka ska jag få brev med tid till en ny läkare på en vårdcentral.
Idag är det Lördag igen och Jag kände mig glad och positiv när jag åkte till ett konditori och köpte en Fransk chokladtårta innan jag hämtade mamma.
Det var så många bilar parkerade överallt så det var hopplöst att hitta en parkering, men till slut parkerade jag även om jag var osäker på om jag stog för nära en korsning. Men mamma vill alltid att jag parkerar och kommer upp och hämtar henne så att jag kan locka lite på hennes hår, innan vi åker.
Jag hade även bjudit min dotter med familj på lite dagen efter Mariakaffe.
Men jag blir så trött av att känna mig som jag gör och det gör mig nog lite sur och irriterad. Det blir inte bättre av att (som jag tror) att min mamma försöker reta upp mig under hela bilresan hem. Hon tar upp ämnen som hon vet (borde veta) att jag inte tycker likadant som henne om. Hollywoodfruar som mamma tycker är så vackra och småhundar som jag inte kan se som riktiga hundar, men mamma tycker att de är sååå gulliga, och jag tycker att det är fel att avla fram leksaker till människor. Jag vet hur hon tänker och jag blir i efterhand irriterad av att jag ska bry mig. Ändå ska jag hålla på och säga emot fastän jag vet att jag bara blir irriterad av det. Jag blir som en liten unge som bara måste bjäbba emot.
Därför blev det inte heller så avslappnat vid kaffebordet, jag försökte hålla irritationen ifrån mig, men min dotter känner den på en gång och hon blir irriterad på mig. Jag försöker hålla mig lugn. … Men tårtan var i alla fall jättegod, det var alla eniga om.
När de har gått spelar mamma och jag kort och jag lugnar ner mig. Jag skjutsar hem mamma innan det blir mörkt.
Kramar till er alla från Annemor
Lite smått och gott från Pias värld
#Rehana's 🔥🔥🔥🦋🦋motivational thoughts
Blog do jornalista e professor Solon Saldanha
Videos of feral cats on the streets, and my own four feral felines at home, feline humor, advice, and gifts for your cat.
Litterär nätsajt
ART PHOTO & POETRY © Birgitta Rudenius
@blogfia
Samtliga bilder på bloggen är copyrightskyddade
Ramblings of a retiree in France
Where The Eagles Fly . . . . Art Science Poetry Music & Ideas
journal, travel, photography and beauty
Photos of my world and other stuff I hope you will enjoy too. Photos taken with Canon PowershotSX70HS Photos can be purchased.
Welcome to Life-Changing Motivation
natur,blommor,växter och lite allt möjligt
Until I know this sure uncertainty, I'll entertain the offered fallacy.
Finding Balance Through Food
Bilder från naturreservat på Öland
|Inspirational|Poems|lifestyle | Shorts-story|Photography📸📱|Mental-Health|Books| Travel|Motivation|Psychology |Fitness|Food |Health|History|Astronomy|More others...
Every life is unique ❤️
I speak my heart out.
By Sandra Js Photography - Make the rest of your life the best of your life.
Jag tar inga dåliga bilder, bara konstnärliga!
I m somethin' else....🤟🏻
: around the world :
Live, Love, Travel and Laugh (Proudly Pinoy)
Karin Ravasio nature photography, motivation, products
wild art nature forest birds swamp dark mood black flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki
En blogg om livet med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar, psykisk ohälsa och mer därtill
do it your way.
My life My show, My dog, Enjoy
comida italiana
meus poemas e pensamentos
Just another WordPress.com site
Nothing is impossible (at least that does not violate the laws of physics). When you can..violate the laws of physics!
Weekly Wisdom
Happy Reading!!
South Staffordshire Wildlife
Att vara annorlunda/att inte passa in i samhällets ramar
Vår resa till Österns rike
Inte så roligt att vara orolig…och inte heller att bli irriterad över ett och annat. Hoppas verkligen att du ska få utrett din sköldkörtel nu en gång för alla, och att du får lugn och frid i din själ och kropp. Kram!!!
GillaGillad av 1 person
Tack 😊
GillaGillad av 1 person
Bra att du köpte den där goda tårtan tycker jag 🙂 Och det är verkligen inte lätt att hålla sig lugn i familjesituationer alltid, även om man har den ambitionen… Hoppas att du får en fin söndag. Kram!
GillaGillad av 1 person
Tack ja och inatt sov jag. Mellan 23:15-9:30 så skönt.
GillaGilla