Det är bloggvännen Carita som startat denna utmaning att fokusera på något positivt varje måndag.
Jag har varit lite deppig sista tiden. Trött och hängig, lite snuvig och hes och huvudvärk.
Men den här glada måndagen sker en förändring.
Jag kan inte gå runt och tycka synd om alla, där ingår mig själv och framför allt min mamma. Då mår jag bara sämre.
Idag väljer jag att gå i en ny riktning. En positiv riktning där jag gläder mig åt det jag har. Jag följer min intuition och gör det som känns rätt för mig och då blir det oftast bra för de runt omkring mig också.
Idag sade jag till mig själv att du måste ut och gå idag. Kent min man hade redan gått för jag hade inte velat följa med. Men jag borstade snabbt tänderna och tänkte att jag går och möter honom. Han skulle gå runt åkrarna.
Det känns varmare idag, det är skönt, fast vi hade minus inatt.
Vi fortsatte förbi gården med höns och hästar.
Vi gick genom skogen hem.
Kramar till er alla från Annemor
Con music-pedia personale filmata incorporata risuonata dal sottoscritto.
Lite smått och gott från Pias värld
#Rehana's 🔥🔥🔥🦋🦋motivational thoughts
Blog do jornalista e professor Solon Saldanha
Videos of feral cats on the streets, and my own four feral felines at home, feline humor, advice, and gifts for your cat.
Litterär nätsajt
ART PHOTO & POETRY © Birgitta Rudenius
@blogfia
Samtliga bilder på bloggen är copyrightskyddade
Ramblings of a retiree in France
Where The Eagles Fly . . . . Art Science Poetry Music & Ideas
journal, travel, photography and beauty
Photos of my world and other stuff I hope you will enjoy too. Photos taken with Canon PowershotSX70HS Photos can be purchased.
Welcome to Life-Changing Motivation
natur,blommor,växter och lite allt möjligt
Until I know this sure uncertainty, I'll entertain the offered fallacy.
Finding Balance Through Food
Bilder från naturreservat på Öland
|Inspirational|Poems|lifestyle | Shorts-story|Photography📸📱|Mental-Health|Books| Travel|Motivation|Psychology |Fitness|Food |Health|History|Astronomy|More others...
Every life is unique ❤️
I speak my heart out.
By Sandra Js Photography - Make the rest of your life the best of your life.
Jag tar inga dåliga bilder, bara konstnärliga!
I m somethin' else....🤟🏻
: around the world :
Live, Love, Travel and Laugh (Proudly Pinoy)
Karin Ravasio nature photography, motivation, products
wild art nature forest birds swamp dark mood black flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki
En blogg om livet med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar, psykisk ohälsa och mer därtill
do it your way.
My life My show, My dog, Enjoy
comida italiana
meus poemas e pensamentos
Just another WordPress.com site
Nothing is impossible (at least that does not violate the laws of physics). When you can..violate the laws of physics!
Weekly Wisdom
Happy Reading!!
South Staffordshire Wildlife
Att vara annorlunda/att inte passa in i samhällets ramar
Vår resa till Österns rike
Vilken fin skogsväg. Brukar lyssna på avslappningsband och meditationsband, får iaf en stund för mig själv. Hålla på med foton och olika fotoredigeringsprogram för tankarna bort från det dystra. I morgon en ny dag.
GillaGillad av 1 person
Ja i morgon kommer en ny dag och det gäller att ta vara på varje dag. Livet är som en bok imorgon vänder vi blad och det är upp till oss själva vad vi fyller nästa sida med. Ta hand om dig och ge varandra lite glädje.
GillaGillad av 1 person
Bra Annemor … jättebra att du försöker förändra lite i tankar och göranden – att promenera är avkopplande … liksom att måla!
Kram
GillaGillad av 1 person
Kram 😊
GillaGillad av 1 person