Det kommer att gå 5 veckor från det att benmärgsprovet togs tills jag får prata med en läkare och få svar. Jag får vänta till den 1:a December innan jag får veta något. Det känns som en evighet, men det är det ju inte.
Min Amaryllis börjar öppna sig, så spännande. Den blir vit.
Jag har 7 knoppar på min Novemberkaktus.
Idag har jag jobbat med att spraya lack på mina målningar som är på duk. Då får de en skyddande hinna över sig. Det ska ju helst göras utomhus, men jag har nästan varit ute. Jag har varit på verandan i min ateljé och haft ett bord vid ytterdörren som jag har haft öppen och munskydd har jag haft på, så därför har jag inte andats in några giftiga ämnen.
Jag har gått och dragit på det hela sommaren, men nu är jag igång och har fått 15 st gjorda, men det är många kvar. Men då tog mitt lack slut så jag måste beställa mer.
Det får inte vara kallare än 5° när jag lackar, så jag hoppas värmen håller i sig.
En liten kort skogspromenad har jag också hunnit med.
Kramar till er alla från Annemor
Lite smått och gott från Pias värld
#Rehana's 🔥🔥🔥🦋🦋motivational thoughts
Blog do jornalista e professor Solon Saldanha
Videos of feral cats on the streets, and my own four feral felines at home, feline humor, advice, and gifts for your cat.
Litterär nätsajt
ART PHOTO & POETRY © Birgitta Rudenius
@blogfia
Samtliga bilder på bloggen är copyrightskyddade
Ramblings of a retiree in France
Where The Eagles Fly . . . . Art Science Poetry Music & Ideas
journal, travel, photography and beauty
Photos of my world and other stuff I hope you will enjoy too. Photos taken with Canon PowershotSX70HS Photos can be purchased.
Welcome to Life-Changing Motivation
natur,blommor,växter och lite allt möjligt
Until I know this sure uncertainty, I'll entertain the offered fallacy.
Finding Balance Through Food
Bilder från naturreservat på Öland
|Inspirational|Poems|lifestyle | Shorts-story|Photography📸📱|Mental-Health|Books| Travel|Motivation|Psychology |Fitness|Food |Health|History|Astronomy|More others...
Every life is unique ❤️
I speak my heart out.
By Sandra Js Photography - Make the rest of your life the best of your life.
Jag tar inga dåliga bilder, bara konstnärliga!
I m somethin' else....🤟🏻
: around the world :
Live, Love, Travel and Laugh (Proudly Pinoy)
Karin Ravasio nature photography, motivation, products
wild art nature forest birds swamp dark mood black flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki
En blogg om livet med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar, psykisk ohälsa och mer därtill
do it your way.
My life My show, My dog, Enjoy
comida italiana
meus poemas e pensamentos
Just another WordPress.com site
Nothing is impossible (at least that does not violate the laws of physics). When you can..violate the laws of physics!
Weekly Wisdom
Happy Reading!!
South Staffordshire Wildlife
Att vara annorlunda/att inte passa in i samhällets ramar
Vår resa till Österns rike
Idag kan man inte kalla det sjukvård, rätt benämning borde vara sjuk vård. Min läkare skulle ringa mig för 14 dagar sedan, men den fredagen ringde en sköterska, och berättade att min doktor var sjuk. Hon föreslog att jag skulle ringa, om jag tyckte det tog lång tid innan doktorn ringde mig.
Svante
GillaGillad av 1 person
Din läkare kanske fick covid-19 då lär du få vänta.
GillaGillad av 1 person
Jag frågade sköterskan, om det var covid-19 hon fått, men hon sa att hon testats negativ för den sjukdomen.
Svante
GillaGillad av 1 person
Ja det var ju bra. Då borde hon vara frisk igen.
GillaGillad av 1 person
Ska bli spännande, och höra hennes telefonsignal.
Svante
GillaGillad av 1 person
KRAM!
GillaGillad av 1 person
Tack 🙂
GillaGillad av 1 person
Åh! Så drygt att behöva vänta på svar.
GillaGillad av 1 person
Ja fem veckor är lång tid när det bara tar en vecka att göra analysen av benmärgen.
GillaGillad av 1 person
Suck. Förstår om det inte är så lätt att fokusera på annat under tiden du väntar…
GillaGillad av 1 person
Tack.
GillaGillad av 1 person
Jobbigt att få vänta så länge … känns som onödigt lång tid.
Bra att du har lite att skingra tankarna med.
Roligt att få följa din amaryllis!
GillaGillad av 1 person
Så jobbigt att du måste vänta. Men så fin din amaryllis är. Och knoppar på novemberkaktusen har du också. Tänk när dom slår ut. Hoppas du kan njuta av dina novemberblommor och att dom kan hjälpa dig att skingra tankarna.
GillaGillad av 1 person
Tack 😊
GillaGilla