Idag har jag fortsatt med att jobba igenom min ”att göra lista” som bara har blivit ännu längre.
● Räkningarna är betalda.
● Jag har varit i lilla stugan och fernissat lite mer målningar. Jag måste ju passa på innan det blir kallt. Jag måste stå halvvägs ute och det måste vara minst 5° varmt. Idag var det 10°, perfekt och skönt att få det gjort. Det är jobbigt att andas med tjockt munskydd, men det är farligt att andas in, så det får jag stå ut med. Mina nyaste målningar får vänta tills det blir vår.
● Kent har tvättat insidan på köksfönstren och jag har tvättat fönsterbänkar och pysslat om blommorna, duschat orkidéerna och gett dem lite näring. Tagit ner gardinerna och bytt till sommargardiner haha, 😁 nu väntar jag på vår och sommar.
Min paprika växer fortfarande, fast jag har klippt av toppen och själva paprikan börjar få färg.
● Men jag har plockat fram adventsljusstakar, även om jag inte har tänt dem.
Grannen har fått upp sin flaggstångsgran. Den ser jag från köksfönstret.
Jag tror inte jag vågar vara still för då kommer känslorna och tankarna på hur jag mår. Jag vågar inte tro att jag mår bra förrän jag har hört vad doktorn säger om benmärgsprovet. Läkaren ska ringa på tisdag, hoppas han/hon är frisk och ringer då. Jag måste ju få svar på varför mina blodvärden inte är bra. Jag hoppas att de inte hittat några cancerceller i benmärgen. Jag försöker inbilla mig att det bara beror på en medicin som jag har ätit i många år och efter att jag först halverade den i början på september, har jag nu slutat helt med den sedan en månad tillbaka. Det skulle kunna vara den som förstört blodvärdena, fick jag höra av en läkare på vc.
● Ytterst lite har jag gått igenom och skrivit på mitt gamla manus idag.
Kramar till er alla från Annemor
Videos of feral cats on the streets, and my own four feral felines at home, feline humor, advice, and gifts for your cat.
Litterär nätsajt
ART PHOTO & POETRY © Birgitta Rudenius
@blogfia
Samtliga bilder på bloggen är copyrightskyddade
#Rehana's 🔥🔥🔥🦋🦋motivational thoughts
Ramblings of a retiree in France
Where The Eagles Fly . . . . Art Science Poetry Music & Ideas
journal, travel, photography and beauty
Photos of my world and other stuff I hope you will enjoy too. Photos taken with Canon PowershotSX70HS Photos can be purchased.
Welcome to Life-Changing Motivation
natur,blommor,växter och lite allt möjligt
Until I know this sure uncertainty, I'll entertain the offered fallacy.
Finding Balance Through Food
Bilder från naturreservat på Öland
|Inspirational|Poems|lifestyle | Shorts-story|Photography📸📱|Mental-Health|Books| Travel|Motivation|Psychology |Fitness|Food |Health|History|Astronomy|More others...
Every life is unique ❤️
I speak my heart out.
By Sandra Js Photography - Make the rest of your life the best of your life.
Jag tar inga dåliga bilder, bara konstnärliga!
I m somethin' else....🤟🏻
: around the world :
Live, Love, Travel and Laugh (Proudly Pinoy)
Karin Ravasio nature photography, motivation, products
wild art nature forest birds swamp dark mood black flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki
En blogg om livet med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar, psykisk ohälsa och mer därtill
do it your way.
My life My show, My dog, Enjoy
comida italiana
meus poemas e pensamentos
Just another WordPress.com site
Nothing is impossible (at least that does not violate the laws of physics). When you can..violate the laws of physics!
Weekly Wisdom
Happy Reading!!
South Staffordshire Wildlife
Att vara annorlunda/att inte passa in i samhällets ramar
Vår resa till Österns rike
En blogg om fyra blomsterhav ... på min fönsterbräda, i mitt uterum, i min trädgård och ... allas vår trädgård
En blogg om andlighet, astrologi, tidigare liv, och det populära månadshoroskopet
TANKAR OCH FUNDROR om PEDAGOGIK och LÄRANDE
Mit Wohnmobil und Kamera auf den Spuren der Natur
Bra jobbat!
Ja, nu hoppas vi på att svaret från din läkare inte visar något allvarligt, utan att det är en följd av att du slutat med medicinen!
Kram
GillaGillad av 2 personer
Nej tvärt om. En följd av att jag ätit en medicin i 26 år som läkare bara förlängt receptet på år efter år. En medicin som högst ska ätas i ett år.
GillaGillad av 2 personer